Jesteś tutaj

Współdziałanie sił ratowniczych powiatu rawickiego i gostyńskiego - ćwiczenie

Zgodnie z „Planem pracy Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rawiczu na 2017 r.” w połowie października br. na pograniczu dwóch powiatów rawickiego i gostyńskiego Zespoły Zarządzania Kryzysowego z Rawicza i Gostynia wspólnie z Wojskowym Komendantem Uzupełnień w Lesznie zorganizowali ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego.
Miały one na celu koordynację działań i współpracę służb sąsiadujących powiatów w sytuacji wystąpienia zdarzenia masowego. Dodatkowym elementem ćwiczeń było współdziałanie służb ratowniczych i porządkowych z Żandarmerią Wojskową, która prowadziła czynności związane z oględzinami miejsca zdarzenia, ze względu na udział w nim pojazdu wojskowego oraz żołnierzy z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Lesznie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na drodze powiatowej, między miejscowościami Sowiny i Poniec, dochodzi do zderzenia autobusu, wojskowej ciężarówki przewożącej amunicję oraz samochodu osobowego. W pojazdach znajdowało się kilkadziesiąt osób, którym należało udzielić pomocy medycznej.

W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z Rawicza i Gostynia, Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości Bojanowo i Poniec, policjanci z obu powiatów, żołnierze z Jednostki Wojskowej w Lesznie, Żandarmeria Wojskowa, ratownicy medyczni z firmy MED-GROUP, ratownicy z Gostyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele zespołów zarządzania kryzysowego. W rolę poszkodowanych pasażerów pojazdów cywilnych wcielili się uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Krobi.

Obserwatorzy ćwiczeń oraz zaproszeni rozjemcy podkreślili profesjonalizm działania wszystkich jednostek ratowniczych, a zwłaszcza Ochotniczych Straży Pożarnych, biorących udział w ćwiczeniach oraz konieczność dalszego doskonalenia w zakresie taktyki działania służb ratowniczych na miejscu zdarzenia masowego.

Tekst: 
Robert Kozal Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Rawiczu
Zdjęcia: 
Archiwum KP PSP w Rawiczu

Numer alarmowy 112

POGODA

Monitoring powietrza on-line

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ograniczenia w ruchu drogowym

Sytuacja meteorologiczna na drogach