Jesteś tutaj

Ciekawy wypoczynek z obroną cywilną w gminie Kościan

Kolejna półkolonia, w ramach powiatowego  program "Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży", pod tytułem „Ciekawy  wypoczynek z obroną cywilną”, została zorganizowana w dniach 9-13 lica br. przez Gminę Kościan i Zespół Szkół Gminy Kościan w Starym Luboszu, przy pomocy sołectwa z Widziszewa, Czarkowa.

Celem półkolonii, w której uczestniczyło 45 dzieci, było upowszechnienie aktywnej formy wypoczynku i poszerzenia wiedzy o regionie i obronie cywilnej. Uczestniczyła w niej młodzież z  Widziszewa, Czarkowa, Kiełczewa, Starego Lubosza.

Zajęcia grup wakacyjnych odbywały się w formie wycieczek, połączone były ze szkoleniem i ćwiczeniami w terenie. Pierwszy dzień, grupa spędziła w Racocie gdzie zwiedziła tamtejszą Stadninę Koni, uczestniczyła w lekcji jazdy konnej oraz grupowej przejażdżce   bryczką. W Turwi zwiedziła Pałac Chłapowskich i Stacje Badawczą PAN a wychowawczyni - instruktora obrony cywilnej omówieła zasady ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego. Zajęcia szkoleniowo-ćwiczebne, na 200 metrowym torze wieloboju sportowo-obronnego składającego się z: ubierania odzieży ochronnej, wykonania masażu serca, zakładania indywidualnych środków dróg oddechowych, unieruchomienia kończyny górnej, pozycji bocznej ustalonej, oceniali wychowawcy półkolonii. Sędziowie oceniali czas i dokładność wykonania czynności.Także tego dnia miało miejsce spotkanie z Zastępcą Wójta Gminy Kościan - Mirosławem Dudą, który w swym wystąpieniu wiele miejsca poświęcił tematyce bezpieczeństwa oraz życzył młodzieży miłych i bezpiecznych wakacji.  Wręczył  także najlepszym drużynom nagrody ufundowane przez Szefa Obrony Cywilnej Gminy i organizatorów.

W następnych dniach grupa zwiedziła m.in.: Cichowo, Soplicowo, Nowy Dębiec, bawiąc, uczyła się w parku edukacji i rozrywki w Trzebawiu, zwiedziła Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, spotkała się w Urzędzie Gminy z Wójtem Gminy,  zarazem Szefem Obrony Cywilnej Gminy, Kościan Andrzejem Przybyłą. W kolejnym dniu zapoznały się z pracą Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu oraz zasadami poprawego przekazywania zgłoszenia na numer alarmowy 112.

Na zakończenie półkolonii P. Bożena Szczawik Musiał, instruktor - inspektor do spraw obronnych i obrony cywilnej UG, życzyła wszystkim uczestnikom udanego wypoczynku wakacyjnego a organizatorom i sponsorom podziękowała za współpracę.


 

 

Tekst: 
Bożena Szczawik-Musiał UG Kościan
Zdjęcia: 
Archiwum Urzędu Gminy Kościan

Numer alarmowy 112

POGODA

Monitoring powietrza on-line

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ograniczenia w ruchu drogowym

Sytuacja meteorologiczna na drogach