Jesteś tutaj

Pierwsza pomoc na co dzień - szkolenie w gminie Kościan

22 marca br. Wójt Gminy Kościan, Sołectwo Turew oraz Drużyna do Zadań Ogólnych w Turwi byli organizatorami  szkolenia z alarmowania i ćwiczeń dwóch formacji obrony cywilnej i wydzielonych sił ochronnych z Turwi. zajęcia edukacyjne i ćwiczenia przebiegały pod hasłem „Pierwsza pomoc na co dzień” i odbyły się w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Turwi.

Wcześniej miało miejsce alarmowanie społeczności wsi z użyciem syreny elektrycznej.

Spotkania prowadziła Instruktor obrony cywilnej - Bożena Szczawik-Musiał. W spotkaniu uczestniczyli Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Kościan - Henryk Michalski, Radny z Turwi - Tomasz Klem, kierownik szkoły - Krystyna Nowak, sołtys i zarazem Komendant miejscowej Drużyny Do Zadań Ogólnych - Michał Buchert, Prezes miejscowej OSP - Eugeniusz Bryszak, Komendant Formacji Ratownictwa Komunalnego przy UG Kościan - Zygmunt Dobraś wraz drużyną.

Podczas szkolenia przekazano informacje o stanie prawnym i zakresie zadań obrony cywilnej, rodzajach alarmów i stopniom alarmowym w przypadku zagrożeń terrorystycznych. Przypomniano także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podsumowaniem szkolenia były bieg na torze zadaniowym, w czasie którego oceniana dokładność wykonywania zadań i czas ich realizacji. Trzyosobowe drużyny wykonywały następujące zadania: zakładanie indywidulnych środków ochrony górnych dróg oddechowych i odzieży ochronnej, unieruchomienie kończyny górnej, wykonanie siodełka ratowniczego. Rywalizację wygrała młodzież z Turwi. Drugie miejsce zajęła drużyna miejscowej Rady Sołeckiej. Trzecie miejsce przypadło drużynie z gminnej formacji komunalnej. Startowali także Seniorzy, Drużyna Do Zadań Ogólnych, druga drużyna z formacji komunalnej UG Kościan i drużyna OSP. Wszyscy otrzymali drobne upominki i ulotki o pierwszej pomocy, zagrożeniach związanych z czadem i ochronie zabytków.

Tekst: 
B. Szczawik-Musiał Inspektor ds. O i OC UG w Kościanie
Zdjęcia: 
Archiwum UG w Kościanie

Numer alarmowy 112

POGODA

Monitoring powietrza on-line

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ograniczenia w ruchu drogowym

Sytuacja meteorologiczna na drogach